Artykuł

Roczne zeznania podatkowe. Do kiedy można rozliczyć PIT za 2023 rok?

06.03.2024

Roczne zeznania podatkowe. Do kiedy można rozliczyć PIT za 2023 rok?

Drogi Podatniku! Rozpoczyna się kolejny sezon podatkowy, a wraz z nim obowiązek rozliczenia się z dochodów za miniony rok. W tym artykule przeprowadzę Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o zeznaniach podatkowych za 2023 rok. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, informacje zawarte poniżej pomogą Ci uniknąć błędów i terminowo złożyć swoje zeznanie. Zaczynajmy!

 

e-pit przez internet

 

Od kiedy można składać zeznania podatkowe za 2023 rok?

Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) proces rozliczenia rocznego zaczyna się nieco wcześniej. Już od początku stycznia można przystąpić do składania zeznania rocznego za 2023 rok, pod warunkiem, że rok podatkowy został należycie zamknięty, czyli wszystkie faktury i dokumenty dotyczące działalności za ubiegły rok są już zaksięgowane.

Z kolei osoby prywatne, np. pracownicy, w celu przygotowania zeznania rocznego muszą zgromadzić inne typy dokumentów. Kluczowym dokumentem jest tutaj PIT-11, który otrzymują od swojego pracodawcy najpóźniej do 29 lutego. Dokument ten zawiera wszystkie informacje o dochodach oraz zaliczkach na podatek dochodowy. Dzięki temu, mając wszystkie niezbędne papiery, można łatwo złożyć zeznanie roczne, korzystając z systemu online, który jest dostępny od 15 lutego. Pomimo wstępnych przeciążeń systemu, obecnie proces składania deklaracji online przebiega płynnie i bez większych problemów.

Jaki formularz PIT wybrać?

Każdy rodzaj dochodu wymaga innego formularza PIT – to kluczowa wiedza, która pomoże prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych:

 1. PIT 28 – dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 2. PIT 36 – dla przedsiębiorców rozliczających podatek według skali podatkowej,
 3. PIT 36L – w przypadku wyboru podatku liniowego przez przedsiębiorcę,
 4. PIT 37 – służy pracownikom, zleceniobiorcom, emerytom czy rencistom,
 5. PIT 38 – dla tych, którzy rozliczają zyski lub straty kapitałowe,
 6. PIT 39 – dla osób uzyskujących przychody ze sprzedaży nieruchomości.

Do kiedy należy złożyć zeznanie roczne PIT za 2023 rok?

Ostateczny termin złożenia najpopularniejszych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, i PIT-39 za rok 2023, to 30 kwietnia 2024.

Od zeszłego roku, datę złożenia deklaracji PIT-28 również przesunięto na ten sam termin, co daje więcej czasu na przygotowanie dokładnego rozliczenia. Nie czekaj na ostatni moment, aby uniknąć stresu i błędów.

Czy Urząd Skarbowy sporządzi zeznanie roczne za Ciebie? – Usługa Twój e-PIT

W ramach usługi Twój e-PIT, dla wielu podatników urząd skarbowy automatycznie przygotowuje zeznanie PIT-37*. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, zostanie ono zatwierdzone automatycznie 30 kwietnia 2024 roku. Mimo to, warto zainteresować się samodzielnym rozliczeniem. Dlaczego? Ponieważ daje to możliwość dokładnego przejrzenia tego, co przygotował fiskus, oraz uzupełnienia deklaracji o koszty, ulgi i odliczenia, które mogą znacząco obniżyć Twoje zobowiązanie podatkowe. Samodzielne weryfikowanie i składanie zeznania daje Ci większą kontrolę nad tym, jak duży podatek ostatecznie zapłacisz, i pozwala wykorzystać wszystkie przysługujące Ci prawa do obniżenia podatku.

*UWAGA! NOWOŚĆ!

Od tego roku usługa Twój e-PIT została rozszerzona o wstępnie przygotowane zeznania roczne z działalności gospodarczej, co jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Oto kluczowe punkty:

 • Dla kogo? Dostępne dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych, liniowo (19% PIT) lub ryczałtem.
 • Co będzie w zeznaniach? Dane rejestracyjne, wpłacone zaliczki na podatek dochodowy/kwoty wpłaconego ryczałtu, informacje od płatników o innych dochodach (np. z pracy na etacie).
 • Co musisz zrobić? Przed akceptacją zeznania w Twój e-PIT, uzupełnij je o przychody, koszty uzyskania przychodów oraz nieuwzględnione automatycznie ulgi podatkowe.

Ta aktualizacja ma na celu ułatwienie procesu rozliczania, dając przedsiębiorcom przegląd informacji, które Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już posiada, oraz wymagając od nich tylko uzupełnienia specyficznych danych dotyczących ich działalności.

Co się stanie, jeśli nie złożysz zeznania lub wyślesz PIT po terminie?

Usługa Twój e-PIT to wygodne rozwiązanie, które chroni przed karami za spóźnione złożenie zeznania podatkowego. Dzięki niej:

 • Nie dostaniesz kary, jeśli zapomnisz zatwierdzić swój PIT na czas.
 • Nie musisz się martwić o ewentualne błędy w przenoszeniu danych do deklaracji PIT-37 lub PIT-38.

Ale uwaga: jeśli nie sprawdzisz co fiskus za Ciebie wypełnił, możesz przepłacić na podatkach albo czekać dłużej na zwrot. Dlatego warto sprawdzić i ewentualnie poprawić dane w zeznaniu przed jego automatycznym zatwierdzeniem przez system.

Pamiętaj też, że usługa Twój e-PIT nie obejmuje zeznań PIT-39, czyli tych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Te trzeba złożyć samodzielnie, więc nie zapomnij o tym, planując swoje podatkowe obowiązki.

Kto nie musi składać deklaracji rocznych PIT?

W Polsce niektóre grupy osób mogą być zwolnione z obowiązku rozliczania się z fiskusem, dzięki przepisom ustawy o PIT i wprowadzeniu Polskiego Ładu. Do tych szczęśliwców należą m.in. rodzice czwórki dzieci (spełniając odpowiednie warunki), pracujący emeryci rezygnujący z emerytury oraz osoby, które niedawno przeniosły się do Polski (ulga na powrót). Osoby, które w 2023 roku nie miały żadnych przychodów, takie jak studenci czy niepracujący współmałżonkowie, również nie muszą składać zeznania rocznego.

Co ciekawe, złożenie deklaracji zerowej, choć nieobowiązkowe, może uchronić przed koniecznością wyjaśnień w urzędzie skarbowym i pomóc w uzyskaniu zaświadczenia o dochodach, przydatnego przy ubieganiu się o pomoc socjalną.

Czy młodzi do 26 roku życia muszą się rozliczać?

Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania dochodów do wysokości 85 528 zł za rok 2023. To zwolnienie obejmuje przychody z tytułu zatrudnienia, w tym ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, a także umów zlecenia. Dzięki temu młodzi ludzie poniżej 26. roku życia, których roczne dochody nie przekraczają ustalonego limitu, nie są zobowiązani do składania rocznej deklaracji PIT.

Jak krok po kroku przygotować i złożyć roczne zeznanie podatkowe?

Przygotowanie i złożenie zeznania podatkowego przez Internet można uprościć do kilku kroków, korzystając z dostępnych narzędzi i aplikacji. Oto jak to zrobić:

 1. Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty – to m.in. PIT-11 od pracodawcy, PIT-8C od banku (jeśli zarabiałeś na lokatach czy akcjach) oraz inne dokumenty potwierdzające uzyskane dochody i poniesione koszty.
 2. Wybierz odpowiedni formularz – zależnie od Twojej sytuacji będzie to PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-38, itd. Dokładnie zapoznaj się z charakterystyką każdego z nich, aby wybrać ten, który odpowiada Twojej sytuacji podatkowej.
 3. Skorzystaj z narzędzi online – usługa Twój e-PIT dostępna na stronie podatki.gov.pl umożliwia łatwe złożenie deklaracji. System automatycznie przygotuje dla Ciebie zeznanie PIT-37, uwzględniając dane od płatników. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych form opodatkowania, dostępne są również wstępnie wypełnione formularze.
 4. Weryfikacja i uzupełnienie danych – nawet jeśli skorzystasz z wstępnie przygotowanego zeznania, dokładnie je przejrzyj. Możesz dodać dodatkowe odliczenia, takie jak ulgi podatkowe (np. na dzieci, Internet, darowizny) czy koszty uzyskania przychodu, które mogą obniżyć Twój podatek.
 5. Złóż zeznanie – po dokładnym sprawdzeniu i uzupełnieniu zeznania, możesz je złożyć elektronicznie przez Internet. Wystarczy podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP, aby zatwierdzić dokumenty i przesłać je do urzędu skarbowego.
 6. Potwierdzenie złożenia – po złożeniu deklaracji online otrzymasz potwierdzenie jej przyjęcia. Przechowuj je razem z innymi dokumentami podatkowymi.

Korzystając z tych kroków i narzędzi online, możesz znacząco uprościć proces składania zeznania podatkowego, oszczędzając czas i potencjalnie obniżając należny podatek dzięki dokładnemu uzupełnieniu deklaracji.

Częste błędy przy rozliczaniu podatku PIT i jak ich unikać

Przy składaniu zeznań podatkowych przez Internet łatwo o pomyłki. Oto kilka wskazówek, jak unikać najczęściej popełnianych błędów i poprawnie rozliczyć podatek:

 1. Dokładne sprawdzenie danych – najczęściej popełnianym błędem jest nieprawidłowe wprowadzenie danych osobowych lub finansowych. Przed zatwierdzeniem zeznania upewnij się, że wszystkie informacje są poprawne i aktualne.
 2. Wybór odpowiedniego formularza – nieodpowiedni wybór formularza PIT może skutkować niepoprawnym rozliczeniem. Upewnij się, że wybrałeś formularz odpowiadający Twojej sytuacji podatkowej.
 3. Niewykorzystanie ulg i odliczeń – często zapomina się o możliwości skorzystania z przysługujących ulg podatkowych. Przejrzyj dostępne odliczenia, takie jak ulga na dzieci, Internet, czy darowizny, które mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku. Rozważ możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
 4. Nieprawidłowe wprowadzenie przychodów i kosztów – błędy w wprowadzaniu przychodów lub kosztów mogą prowadzić do nieprawidłowego obliczenia podatku. Podaj dokładne kwoty, korzystając z dokumentacji, którą posiadasz.
 5. Zapomnienie o dochodach z różnych źródeł – upewnij się, że uwzględniłeś wszystkie źródła dochodu, nawet te pozornie nieistotne, jak np. z lokat bankowych czy sprzedaży online.
 6. Ignorowanie komunikatów i ostrzeżeń systemu – podczas korzystania z aplikacji do rozliczeń, system często podpowiada, jak poprawić błędy lub dodaje pomocne wskazówki. Nie ignoruj tych komunikatów.
 7. Nieprzestrzeganie terminów – spóźnienie z złożeniem deklaracji może skutkować sankcjami. Zaznacz w kalendarzu ostateczny termin i postaraj się złożyć deklarację wcześniej.

Unikając tych błędów i korzystając z dostępnych narzędzi do elektronicznego składania zeznań, możesz sprawnie i bezbłędnie przejść przez proces rozliczenia podatkowego.

A co jeśli jednak popełnisz błąd? Pamiętaj, że masz możliwość wysłania korekty zeznania.

Ulgi podatkowe i odliczenia, o których warto pamiętać

Rozliczając podatek za 2023 rok, warto zwrócić uwagę na dostępne ulgi i odliczenia podatkowe, które mogą znacząco obniżyć wysokość należnego podatku. Oto kilka kluczowych punktów, które pomogą w pełnym wykorzystaniu przysługujących ulg:

 1. Ulga na dzieci – jedna z najpopularniejszych ulg, pozwalająca na odliczenie określonej kwoty od podatku na każde dziecko.
 2. Ulga rehabilitacyjna – dla osób niepełnosprawnych lub opiekunów osób niepełnosprawnych, umożliwiająca odliczenie wydatków związanych z rehabilitacją.
 3. Odliczenie Internetu – pozwala na odliczenie części wydatków poniesionych na użytkowanie Internetu.
 4. Ulga na darowizny – umożliwia odliczenie kwot przekazanych na cele charytatywne, edukacyjne, kulturowe, naukowe, ochrony zdrowia, czy na rzecz organizacji pożytku publicznego.
 5. Odliczenie składek społecznych i zdrowotnej – możliwość odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 6. Ulga termomodernizacyjna – dla osób, które zainwestowały w poprawę efektywności energetycznej swoich domów lub mieszkań.
 7. Ulga dla młodych – zwolnienie z podatku dochodowego dla osób poniżej 26. roku życia, do pewnego limitu dochodów.
 8. Ulga na powrót – dla osób, które zdecydowały się wrócić do Polski i podjąć tutaj pracę, mogąca obejmować zwolnienie z podatku na część dochodów.

Przed skorzystaniem z ulg i odliczeń, warto dokładnie zapoznać się z przepisami i warunkami ich przyznawania. Należy również pamiętać o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, które uprawniają do skorzystania z ulg. Dzięki świadomemu planowaniu swoich rozliczeń podatkowych można znacznie zmniejszyć obciążenie podatkowe, jednocześnie wspierając ważne społecznie inicjatywy.

Ile czasu czeka się na zwrot nadpłaconego podatku?

Jeżeli zastanawiasz się, ile czasu będziesz musiał czekać na zwrot nadpłaty podatku po złożeniu zeznania rocznego, warto wiedzieć, że zazwyczaj proces ten zajmuje do 45 dni od momentu wysłania poprawnie wypełnionej deklaracji dla podatników rozliczających się w formie elektronicznej. Aby zatem przyspieszyć otrzymanie zwrotu podatku, najlepiej jest skorzystać z tej formy składania zeznań. W przypadku złożenia rozliczenia w formie „tradycyjnej” termin zwrotu wydłuża się do 3 miesięcy.

Podsumowanie

W obliczu corocznej konieczności rozliczenia się z podatków, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Usługa Twój e-PIT jest wygodnym narzędziem, a zmiany wprowadzone w ostatnich latach, w tym możliwość skorzystania z wstępnie wypełnionych zeznań PIT dla szerszego grona podatników, są znaczącym ułatwieniem. Jednakże, niezależnie od wybranej formy rozliczenia, kluczowe jest dokładne wypełnienie zeznania i skorzystanie z przysługujących ulg oraz odliczeń, aby zoptymalizować wysokość podatku. W razie błędów w zeznaniu, możliwe jest złożenie korekty. Zachęcamy do świadomego korzystania z dostępnych narzędzi i ulg podatkowych, co ułatwi zarządzanie domowym budżetem i zapewni spokój umysłu.