Artykuł

Co to jest podpis elektroniczny i kiedy się on przydaje? Praktyczne zastosowania.

06.10.2023

Co to jest podpis elektroniczny i kiedy się on przydaje? Praktyczne zastosowania.

W dzisiejszym cyfrowym świecie wiele tradycyjnych procesów przeniosło się do przestrzeni internetowej. Jednym z kluczowych elementów tej transformacji jest podpis elektroniczny. W artykule tym zajmiemy się zagadnieniem, czym jest podpis elektroniczny, kiedy jest on przydatny oraz jakie ma praktyczne zastosowania dla przedsiębiorców.

 

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego podpisu własnoręcznego. Jest to elektroniczna forma autoryzacji dokumentów, umów lub transakcji. W przeciwieństwie do papierowego podpisu, który wymaga fizycznej obecności, e-podpis może być stosowany zdalnie, co sprawia, że jest niezwykle wygodny w erze zdalnej pracy i biznesu online.

Jednym z głównych cezur różniących podpis elektroniczny od tradycyjnego jest to, że jest on oparty na technologii cyfrowej, co oznacza, że można go weryfikować i śledzić w sposób znacznie bardziej efektywny niż papierowy podpis.

 

Praktyczne zastosowania podpisu elektronicznego – podpisuj dokumenty bez wychodzenia z domu

Podpis elektroniczny znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, i to nie tylko w biznesie. Oto kilka praktycznych zastosowań:

 1. Podpisywanie umów i umów handlowych: Dzięki e-podpisowi przedsiębiorcy mogą zawierać umowy online, oszczędzając czas i środki.
 2. Rejestracja w biurach rachunkowych: Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać bezpieczny podpis elektroniczny do autoryzacji dokumentów podatkowych i finansowych, co ułatwia pracę z biurami rachunkowymi oraz jest niezbędne przy podpisywaniu i wysyłaniu sprawozdań finansowych.
 3. Obsługa klienta: Firmy mogą proponować klientom podpisywanie cyfrowych umów i dokumentów, co przyspiesza i ułatwia procesy.
 4. Zarządzanie personelem: Podpis elektroniczny może być stosowany do autoryzacji dokumentów związanych z personelem, takich jak umowy o pracę i wnioski o urlopy.
 5. Sektor nieruchomości: W branży nieruchomości e-podpis jest używany do zawierania umów o najem lub sprzedaży nieruchomości, co eliminuje potrzebę obecności fizycznej wszystkich stron.

Procedura uzyskania podpisu elektronicznego – przewodnik krok po kroku

Proces uzyskania bezpiecznego podpisu elektronicznego jest stosunkowo prosty i może wyglądać następująco:

 1. Wybór dostawcy: Przedsiębiorcy powinni wybrać dostawcę usług podpisu elektronicznego, który spełnia ich potrzeby i zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczeń. W Polsce kilku największych i sprawdzonych dostawców podpisów elektronicznych to m.in. Sigillum Sign, Szafir 2.0 od Krajowej Izby Rozliczeniowej, proCertum SmartSign, SimplySign czy Secure Doc 2 firmy EuroCert. Wybór zależy od specyfiki działalności i wymagań przedsiębiorstwa.
 2. Rejestracja: Po wyborze dostawcy należy zarejestrować się na jego platformie.
 3. Weryfikacja tożsamości: Aby uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny, konieczne jest zweryfikowanie tożsamości poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów.
 4. Podpisanie dokumentów: Gdy użytkownik jest już zarejestrowany, może podpisywać dokumenty online za pomocą swojego podpisu elektronicznego.

Legalność i wiarygodność podpisów elektronicznych

W wielu jurysdykcjach podpisy elektroniczne są uznawane za równoważne tradycyjnym podpisom odręcznym. Przepisy prawne regulujące ich użycie różnią się w zależności od kraju, ale w większości przypadków podpis elektroniczny jest legalny i wiarygodny.

Ważne jest jednak, aby korzystać z renomowanych dostawców usług podpisu elektronicznego, którzy zapewniają odpowiednie zabezpieczenia i potwierdzenia legalności podpisów.

 

Różnica między podpisem elektronicznym a podpisem kwalifikowanym

Podpis elektroniczny i podpis kwalifikowany to dwa terminy związane z cyfrową autoryzacją dokumentów, ale różnią się między sobą istotnie pod względem poziomu zabezpieczeń i prawnego znaczenia. Poniżej omówimy główne różnice między nimi:

Podpis elektroniczny:

Podpis elektroniczny jest ogólnym pojęciem, które obejmuje szeroki zakres technologii i metod autoryzacji cyfrowych dokumentów. Może być stosowany w różnych kontekstach i różni się pod względem poziomu bezpieczeństwa. Oto kilka cezur, które charakteryzują podpis elektroniczny:

 1. Wielorakie formy: Podpis elektroniczny może przyjmować różne formy, takie jak skanowanie odręcznego podpisu, wprowadzanie hasła lub PIN, a także bardziej zaawansowane technologie, takie jak biometryka (np. odcisk palca).
 2. Różna wiarygodność: Poziom bezpieczeństwa podpisu elektronicznego może być zróżnicowany, w zależności od zastosowanej technologii. Niektóre formy podpisu elektronicznego mogą być mniej wiarygodne i łatwiej podważalne niż inne.
 3. Dostępność dla szerokiego grona użytkowników: Podpis elektroniczny jest stosunkowo dostępny i może być używany przez szerokie grono użytkowników, zarówno w firmach, jak i przez indywidualnych przedsiębiorców.

Podpis kwalifikowany:

Podpis kwalifikowany to bardziej zaawansowana i bezpieczniejsza forma podpisu elektronicznego, która jest zgodna z konkretnymi standardami i regulacjami. Oto cezury charakteryzujące podpis kwalifikowany:

 1. Zgodność z przepisami prawem: Podpis kwalifikowany spełnia ściśle określone wymogi prawa. Jest zgodny z unijną dyrektywą eIDAS, co oznacza, że ma moc prawną na terenie Unii Europejskiej.
 2. Wyższy poziom bezpieczeństwa: Podpis kwalifikowany zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i uwierzytelnienia użytkownika. Wymaga on zastosowania specjalnych certyfikatów, które potwierdzają tożsamość podpisującego.
 3. Weryfikacja i integralność dokumentów: Podpis kwalifikowany jest używany do zweryfikowania tożsamości podpisującego oraz do zapewnienia integralności dokumentów. Po dokonaniu podpisu dokumenty są szyfrowane, co chroni je przed nieautoryzowaną modyfikacją.

Podsumowując, choć podpis elektroniczny jest szerokim pojęciem obejmującym różnorodne technologie i metody, podpis kwalifikowany jest bardziej zaawansowaną i prawnie uznaną formą e-podpisu, która jest szczególnie przydatna w przypadku transakcji biznesowych, gdzie ważne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i prawnej ważności. Przedsiębiorcy powinni wybierać odpowiedni rodzaj podpisu cyfrowego w zależności od swoich potrzeb i wymagań.

Profil zaufany, e-PUAP a różnice od podpisu elektronicznego i kwalifikowanego

W erze cyfrowej istnieją różne narzędzia służące do autoryzacji i przeprowadzania transakcji online. Dwa z tych narzędzi, które warto porównać, to profil zaufany i e-PUAP. Oto ich krótka charakteryzacja i główne różnice w porównaniu z podpisem elektronicznym i kwalifikowanym:

Profil zaufany:

 • Czym jest: Jest to cyfrowe narzędzie, które służy do uwierzytelniania tożsamości użytkownika w przestrzeni internetowej. Jest to rodzaj elektronicznego dowodu tożsamości, który potwierdza, że osoba jest rzeczywiście tą, za którą się podaje.
 • Zastosowania: Jest często wykorzystywany w kontaktach z administracją publiczną i instytucjami, do składania dokumentów online, korzystania z usług urzędów oraz do autoryzacji wrażliwych danych osobowych.
 • Poziom bezpieczeństwa: Opiera się na rygorystycznych procedurach weryfikacji tożsamości użytkownika, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

e-PUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej):

 • Czym jest: e-PUAP to platforma, która umożliwia dostęp do wielu usług publicznych online, takich jak składanie deklaracji podatkowych czy wniosków o różnego rodzaju dokumenty. Wykorzystuje ona m.in. profil zaufany do autoryzacji użytkowników.
 • Zastosowania: Jest głównie używana w kontakcie z podmiotami administracji publicznej, do załatwiania różnych spraw urzędowych i korzystania z usług online oferowanych przez instytucje publiczne.
 • Poziom bezpieczeństwa: Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu profili zaufanych i odpowiednich procedur weryfikacji.

Różnice od podpisu elektronicznego i kwalifikowanego:

 • Profil zaufany i e-PUAP koncentrują się głównie na autoryzacji tożsamości użytkownika oraz umożliwiają interakcję z administracją publiczną, podczas gdy podpis elektroniczny ma znacznie szersze zastosowanie w różnych dziedzinach i obszarach.
 • Podpis kwalifikowany posiada wyższy poziom bezpieczeństwa i prawną ważność, podczas gdy zarówno profil zaufany, jak i e-PUAP opierają się na procedurach uwierzytelniania, ale nie są kwalifikowanymi podpisami zgodnymi z unijną dyrektywą eIDAS.

Podsumowując, profil zaufany i e-PUAP stanowią narzędzia autoryzacji i interakcji z administracją publiczną w przestrzeni internetowej, podczas gdy podpis elektroniczny i kwalifikowany mają szersze zastosowanie oraz wyższy poziom bezpieczeństwa i moc prawną. Wybór między nimi zależy od konkretnych potrzeb i celów użytkownika.

podpis elektroniczny podsumowanie

 

Podsumowanie – wybierz odpowiedni rodzaj e-podpisu

W dzisiejszym cyfrowym świecie wybór odpowiedniego rodzaju podpisu elektronicznego jest istotny dla przedsiębiorców i obywateli. Oto krótka charakteryzacja sytuacji, w których warto stosować każdy z tych rodzajów podpisu:

 • Podpis elektroniczny: Jest wszechstronny i można go stosować w różnych kontekstach, zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Doskonale nadaje się do podpisywania umów, dokumentów biznesowych czy elektronicznych faktur. Dzięki różnym poziomom bezpieczeństwa można dostosować go do konkretnych potrzeb.
 • Podpis kwalifikowany: Ten rodzaj podpisu elektronicznego ma wyższy poziom bezpieczeństwa i prawną ważność na terenie Unii Europejskiej. Jest niezbędny w transakcjach biznesowych, które wymagają szczególnej ochrony i zgodności z przepisami prawa, takich jak umowy handlowe czy podpisywanie sprawozdań finansowych.
 • Profil zaufany: Profil zaufany oraz narzędzia takie jak e-PUAP są idealne do kontaktów z administracją publiczną, składania dokumentów online czy korzystania z usług urzędów. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz autoryzacji tożsamości w trakcie interakcji z instytucjami państwowymi.

Wybór rodzaju podpisu elektronicznego zależy od konkretnych potrzeb i celów użytkownika oraz wymagań prawnych. Warto zrozumieć różnice między nimi, aby dokonać właściwego wyboru i korzystać z korzyści, jakie niesie za sobą cyfrowa autoryzacja.